Agloni

Okna PCV i drewniane

Menu

Parapety

Pragnąc wyposażyć wymarzony, często długo oczekiwany dom w piękne i przestronne okna, często zastanawiamy się nad tym, z jakiego materiału powinny zostać stworzone, jakie mają być duże i jakiego poziomu poświęcenie jesteśmy w stanie wykazać dla dbałości o nie.

Niestety nierzadko zapominamy przy tym o ich istotnym elemencie, dodatku, który także ma znaczenie, głównie estetyczne – chodzi o parapety.

Kolejny dylemat?

Elementem każdego okna są zarówno parapety wewnętrzne jak i zewnętrzne. W każdym wypadku, montowanie ich wiąże się z poważną decyzją, często także zależną od potrzeb estetycznych właścicieli, jak również konieczności ich konserwacji i wygody.

Ze względu na to, iż oba typy parapetów mogą występować w postaciach przeróżnych, wykonane z odmiennych cenowo, jak i odpornościowo materiałów, przed decyzją, warto jest poznać wszystkie możliwości.

Parapety wewnętrzne

Aby uatrakcyjnić wnętrze domu, niezbędne jest wybranie odpowiednich parapetów wewnętrznych – zarówno pod względem kształtu, jak i materiału z jakiego są wykonane.

Wybór jest niezwykle szeroki:

 • Parapety z aglomarmuru – złożone z kawałków skalnych, odporne naścieranie, nie nasiąkają, nie są łamliwe, o wypolerowanej, robiącej wrażenie powierzchni i co ważne – występujące w wielu atrakcyjnych kolorach.
 • Parapety z marmuru – wykonane z kamienia naturalnego (najczęściej dolomitu i wapieni), niezwykle dekoracyjne, piękne i wytrzymałe, polerowane, a więc dające niebanalne wrażenia estetyczne.
 • Parapety z granitu – odporne na ścieranie, trwałe, o gładkiej powierzchni, polerowane, przez co uzyskują bardzo ciekawy wygląd, występujące w różnych, bardzo ciekawych kolorach.
 • Parapety PCV – łatwe do utrzymania w czystości, nie ulegają żółknieniu, odporne na wilgoć, możliwe do dopasania do każdego rodzaju (koloru) okien.
 • Parapety postforming – odporne na wysoką temperaturę i wszelkie ewentualne uszkodzenia, nie odkształcają się, pokrywane dekoracyjnym laminatem, występujące w wielu kolorach i wzorach.
 • Parapety z płyty MDF – trwałe, łatwe do utrzymania czystości, o różnych grubościach i kolorystykach, dopasowujących się do nowoczesnych okien.
 • Parapety drewniane – nie wypaczają się, o małej wrażliwości na wilgoć, pokryte szlachetną okleiną, o szerokim wyborze drewna z jakiego mogą być wykonane.

Parapety zewnętrzne

Choć o zewnętrzną stronę budynku często nie dbamy w tak dużej mierze jak o wnętrze domu, to jednak wiele elementów znajdujących się „na powietrzu” również ma znaczenie. Podobnie jak w przypadku parapetów wewnętrznych, i zewnętrzne mogą pełnić rolę dekoracyjną, jak i ochronną.

One również dzielą się na kilka typów, dlatego przed wyborem, warto poznać każdy z nich…

 • Parapety stalowe – niezwykle wytrzymałe i stabilne, odporne na uszkodzenia, proste do utrzymania w czystości, pokryte specjalną folia i występujące w wielu ciekawych kolorach.
 • Parapety aluminiowe, malowane – stabilne i bardzo wytrzymałe, odporne na uszkodzenia, pokryte specjalną folią zabezpieczającą lakier, występujące w wielu atrakcyjnych barwach.
 • Parapety aluminiowe softline – bardzo trwałe, odporne na ewentualne uszkodzenia, bardzo sztywne, nie wymagające konserwacji i długoletnie.
 • Parapety z granitu – odporne na ścieranie, trwałe, o bardzo gładkiej powierzchni, przez co dają się łatwo utrzymać w czystości, do tego – dostępne w wielu kolorach.
 • Parapety stalowe decorativo – pokryte specjalnym, dekoracyjnym lakierem, który odporny jest na niekorzystne działania atmosferyczne, występujące w wielu kolorach i co ważne – łatwe do utrzymania w czystości.

Wiesz już, co wybierzesz?